látogató számláló

Tengerimalac

Tengerimalac gondozás - Útmutató kezdőknek

tengerimalac tartás

A tengerimalac (Cavia porcellus) a rágcsálók (Rodentia) rendjén belül külsőre leginkább nyúlra emlékeztető, de nála valamivel kisebb testű emlős. Testhossza 20-25 cm, tömege 700 gramm (nőstény) 1100 gramm (hím).
Éle

ttartalma jó gondozás mellett akár elérheti a 6-10 évet is.

A tengerimalacok hazánkban nagy népszerűségnek örvendenek. Általában barátságosak és békés természetűek. Gondozásuk egyszerű és kevésbé időigényes. A lakóhelyük könnyen tisztán tartható és a legtöbb kisállatkereskedésben beszerezhető az étrendjüknek megfelelő táp és széna.
Többféle fajtája létezik, különböző szőrtípusokkall, színekkel és mintázatokkal. A leggyakoribbak az angol rövidszőrű, angol bóbitás, amerikai-bóbitás, abesszin és perui. Vannak kopasz tengerimalacok is, amelyeket Skinny-nek neveznek.

Tengerimalac viselkedése

A tengerimalacok társas állatok, ezért ajánlott azonos nemű párokban vagy kis csoportokban tartani őket. Sajnos egyedül magányosak lesznek és unatkozni fognak.

Egy nősténypár a legjobb választás, de két hím is jól kijöhet egymással. Ellenkező nemű párosítás esetén a hímet ivartalanítani kell, majd ezután össze lehet szoktatni egy vagy több nősténnyel.

A tengerimalacok sokféle személyiséggel rendelkeznek, a félénktől egészen a bátor, kiváncsiig. De összességében szelíd és kedves háziállatok. Sok törődéssel és foglalkozással nagyon barátságos társaink lehetnek hosszú éveken át. A tengerimalacok azokhoz az emberekhez kötődnek, akik a legtöbbet gondoskodnak róluk, sokszor veszik kézbe simogatni és kényeztetni. Néhány tengerimalac az izgalomtól, amikor meglátják kedvenc gazdájukat vagy az etetés miatt hangosan visítanak. Néha mély, doromboló hangot is adnak, amikor nyugodtak.

Általában nappal aktívak, bár időnként éjszaka is felébrednek, mozognak és esznek. Nem feltétlen érdemes hálószobában tartani őket, de a jó alvó gazdikat nem zavarja egy kis rágcsálás az éjszaka.

Alom és tisztítás

Hazánkban sokan tartják a tengerimalacokat forgácson. Így könnyű tisztítani a ketrecet, de valójában a forgácsnak nincs túl jó nedvszívó képessége. Sokszor a tengerimalacok futás közben ki is kotorják a forgácsot.

A forgácstól sokkal praktikusabb és szintén népszerű almozási módszer a préselt fapellet és a gumis fürdőszobaszőnyeg kombinációja. A fapelletet vékonyan a ketrec aljára szórjuk, majd ráterítjük a fürdőszoba szőnyeget. A fapellet rendkívül jó nedvszívó, a szőnyeg pedig átereszti a nedvességet.

Sajnos a tengerimalacok nem szobatiszták. Nincs egy kijelölt sarkuk ahová piszkítanak. Ahol esznek, oda fogják végezni a dolgukat.

Heti egyszer javasolt egy nagytakarítás, ezen kívül pedig érdemes 1-2 naponta a pisi részeket kiszedni és friss alommal pótolni a ketrecet. Fürdőszobaszőnyeges megoldás esetén naponta egyszerű lesöpörni kis seprűvel a szőnyeget és alóla a pisi részeket kiszedni.

Lakhely kialakítása és annak berendezése

A tengerimalacoknak a legjobb ha minél nagyobb ketrecet tudunk biztosítani. Két tengerimalacnak legalább 100 cm x 50 cm méretű ketrec szükséges.

A ketrecben minden állatnak külön búvóhelyet tegyünk be. Attól, hogy társas állatok, még szeretnek egyedül a kis házukba pihenni.
Némelyik ketrechez tartozik szénatartó, de ezeken kívül is szerelhetünk fel különböző szénagömböket vagy tehetünk be nekik széna álványokat. Ezek azért is jók, mivel a tengerimalacok oda piszkítanak ahol esznek. Tehát ha a ketrecbe csak úgy beszórjuk a szénát, annak a nagy része mehet majd a kukába.

A tengerimalacoknak szükségük lesz még önitatóra vagy itatótálra. Általában a legtöbb tengerimalac tud inni vagy viszonylag gyorsan megtanul inni önitatóból. Ez nagyon praktikus, mivel a szénát nem kotorják bele, mint egy sima tálba.
Etetőtálnak bármilyen kis tálat választhatunk, melyben elfér a napi adag tápjuk.

A ketrecbe lehet még akár tenni pár játékot nekik, például jutalomfalatos labda, szénával töltött fa, függőágy, alagutak.

Mit esznek és isznak a tengerimalacok?

A tengerimalacok fűevő állatok. Fő táplálékuk a széna és a fű. Ezen kívül naponta szükséges nekik adni tengerimalacok számára gyártott teljes értékű tápot. Ezeken kívül ki lehet még egészíteni az étkezésüket gyógynövényekkel, zöldségekkel és gyümölcsökkel.

Mindig legyen a tengerimalac előtt friss víz és széna!

Széna: A szénának nagyon fontos szerepe van a tengerimalac táplálkozásában. Egyensúlyban tartja az emésztést, koptatja a fogakat, ezért állandóan legyen előtte, hogy a nap bármely órájában hozzá juthasson. Bármilyen összetételű tápot is fogyaszt, a széna akkor sem hagyható el az étrendjéből.

Folyamatosan kapható, kiváló minőségű széna: Réti széna eladó (zuglokisallat.hu)

Táp: Tenyésztői tapasztalatok szerint a legjobb választás a pelletált táp (Versele-Laga Cavia Complete, Trovet Guinea Pig, Bunny Beaphar, Real Nature táp), mivel ezek összetétele megfelelő, és alakjának köszönhetően megfelelő módon támogatja a fogak kopását, illetve megelőzhetjük vele a szelektív etetést. A tápból egy felnőtt tengerimalac napi adagja 1-1 evőkanál reggel és este.

C-vitamin: A tengerimalacok azon kevés emlősök közé tartoznak, amelyek szervezete nem tud C vitamint előállítani. Ezért biztosítani kell a napi C-vitamin szükségletüket az egészséges fejlődésükhöz. Egy fejlődésben lévő tengerimalac napi C-vitamin szükséglete 40 mg. , a felnőtteké pedig 20 mg.

Tengerimalacnak adható zöldéseges és gyümölcsök (heti 2-3 alkalommal): Paprika, uborka, cékla, kapor, főzfalevél, mogyorófalevél, gyermekláncfű, sárgarépa, alma, körte, banán, eper, cseresznye, ütifű, lóhere, kivi, szilva, sárgarépa levele. Ezen kívül érdemes rákeresni az interneten, hogy mit ehetnek és mit nem.

Ápolás

Minden tengerimalacnak szükséges a karmait vágni. A karmok növekedése attól is függ, hogy milyen alom van alattuk. 2-3 hetente érdemes ellenőrizni nekik és szükség esetén erre a célra való karomvágó ollóval levágni.

A rövid szőrű tengerimalacok bundája nem igényel különösebb odafigyelést, ellenben a hosszú szőrű tengegerimalacokkal. Fontos, hogy a hosszú szőrt rendszeresen fésüljük, szükség esetén levágjuk. A szőr vágásával megelőzhetjük a gubancolódást, főként a hátsó felükön.

Állatorvoshoz csak szükség esetén kell vinni. Oltásra nincs szükségük.