látogató számláló

Díszpatkány

Díszpatkány - a tökéletes házi-kedvenc


Patkány? Fújj….. undorító….

Volt az az időszak amikor még nem túl pozitívan tekintettünk rájuk, ugye emlékszel?
Gondolnád, hogy mára ez már változóban van?

A kezdetek kezdete az 1830-as évekre tehető. A környezetünkben élő összes patkány a vándorpatkány (Rattus norvegicus) fajhoz sorolható. Egyéb fajokkal ma már ritkán lehet találkozni. Eleinte Viktória királynő idejében kutyás sportokhoz használták őket kedvtelésből. Magyarországra is eljutottak, legfőbb szerepük a hüllők és egyéb állatok éhségcsillapítása. A kisállatkereskedések is általában takarmány patkányokat tartanak, főként hüllők részére. Ezzel nincs is semmi gond, hisz mi is eszünk húst, inkább itt az a probléma, hogy sem a kereskedők, sem a szaporítók nem különösebben foglalkoznak az állat megfelelő tartásával, származásával vagy egyéb tulajdonságával.

Tenyésztő vagy szaporító?

Sok gazdi azt hiszi, ha kereskedésből vásárol, vagy a kígyó szája elől, akkor jót cselekszik. Biztos cuki és jó patkány lesz, mert majd ő tesz róla, megad neki mindent. De azt sokan elfelejtik, hogy a genetika és az előélet ebben óriási szerepet kap. Ezek a patkányok, akik takarmányként születnek sok esetben idegrendszerileg már nem épek. Tényleg jobb lesz nekik, ha hazavisszük, de ekkor egy sérült patkányt viszünk haza, aki kiszámíthatatlan lesz. Előélete nem ismert, ki tudja milyen körülmények között nevelkedett, és hogyan bántak vele. Általában rettegnek bármiféle őket érő interakciótól, félelemből támadhatnak, illetve a szociális készségekben is deformitások jöhettek létre. Ez alatt azt értem, hogy ha egyedül tartották, akkor lehet már soha többé nem fog társat elfogadni, de feltehetően minket sem. Bár, ki lehet fogni jól szocializált patkányokat is rossz helyekről, de ez mind csak szerencse. Kíméljük meg magunkat egy esetleges rossz élménytől, tapasztalattól, főleg ha gyerekeknek szeretnénk patkányokat ajándékozni.

Ma már sok család dönt úgy, hogy az ideális háziállat a patkány lenne a gyerekeknek. Némi keresgélés, olvasás után kiderül, hogy okosak, nagyon tudnak kötődni, kíváncsiságuk határtalan és örök szerelem lehet ember és állat között. Ehhez gyorsan meg is találnak minket, mint vágyaik beteljesítőjét, a Ratfriends díszpatkány tenyészetet!

Egyedül nem jó…..

Tudtátok, hogy az érzelmi intelligenciájukat magasabb a kutyákénál is? Ez azt jelenti, hogy míg a kutya el tud minket fogadni társnak és meg is elégszik velünk, addig a patkány nem. A patkánynak nagyon fontosak azok a társas együttlétek, kapcsolatok, játékok, beszélgetések és tisztogatások, amiket mi nem fogunk tudni megadni nekik olyan mértékben, amilyenben szükségük van rá. Természetüknél fogva kolóniában élnek, egy kolónia pedig annál jobb, minél több pocoktagja van. Ideálisan 3 vagy több pocok alkot egy kis kolóniát.

Egyedül nem szerencsés tartani őket, a patkányok jóléte érdekében tenyészetünk általában nem is ad el egy babát, hiába lenne az az igény. Értem én a miértet is és cáfolnám is.
Ha egyedül tartunk egy patkányt túléli, de depressziós lesz rövid időn belül és elkezd torzulni a kis lelki világuk. Nekünk muszáj aludni valamikor, neki akkor pedig nincs társa akivel játszhat vagy pihenhet. Muszáj dolgozni, suliba járni, hopp, megint nincs társa csóri patusznak…. Nekik pár óra egyedüllét is stresszes, nemhogy egy egész élet…

Mondok jobbat, ha minimum 2 baba pocokkal kezdünk (fontos, hogy 4-5 hetesek legyenek), akkor a beszoktatást/kézhez szoktatást is egyszerre végezzük velük. Akkora a csapatszellem patkányéknál, hogy ha egy társuk is velük van, már könnyebben fognak oldódni. Látják, hogy nem fáj sem nekik, sem a társuknak, félnek, de a kíváncsiságuk ezt idővel legyőzi. A bátrabb pocok mutatja az utat a bizonytalanabbnak. Ez 2 hét intenzív foglalkozás után odáig fajulhat, hogy amikor hazaérünk hozzájuk munkából, iskolából, a kis szőrmókok már ugranak az ketrecajtóra: “Megjött a gazdiii ééjjeeeen, gyereee vegyél ki minket, kérünk jutalomfalatot mert szépen megvártuuuuunk!” Persze ezek a RatFriends-es pockokra vonatkozó tapasztalatok. Tehát a lényeg az az, hogy ha 2 vagy 5 pocok is vár otthon, mindegyik rajtunk fog csüngeni előbb-utóbb, e miatt nem kell megkeseríteni egy kisállat életét mert az ember picit önző és ő akar lenni az egyetlen a patkánya életében.

Az én csapataim általában 10-15 főből állnak. Mivel a patkányok hierarchikus rendszerben élnek, így pontosan tudják ki a főnök, ki a kisfőnök, és ki a hetedik, vagy az utolsó a rangsorban. Ezt kisebb dominancia harcokkal állítják fel maguk között. Tehát ha egy új pocok kerül be a csapatba, természetes, hogy “kiverekszi” a saját helyét a rangsorban. Ez általában 2-3 napot vesz igénybe, utána lenyugszanak a kedélyek. Mára már nem alakulhatnak ki nagyobb összeférhetetlenségek, vérre menő dominanciaharcok a RatFriends tenyészetben. Ellenben a takarmány pockokkal, vigyázzunk, mert ott gyakran nem lehet összeszoktatni 2 hímet, általában túlságosan erős jellemek, és gyakori a véres harc is.

Otthon, édes otthon

A patkányokat nagy alapterületű ketrecekben kell elszállásolni, a ketrecet pedig tele lehet rakni mindenféle szórakoztató eszközzel. Kis túlzással a patkányoknak bármit be lehet rakni, amit nem sajnálunk, például: WC papír guriga, sputnik, függőágy (akár használt ruhából kialakítva), megfelelő fából készült fogkoptatók, egész dió…stb. Imádnak felfedezni és rágcsálni. Jellemzően a nőstények hajlamosabbak a rágásra. Node vissza a ketrechez. Egy nagyon jó példa ketrec a Savic Zeno 2, melyhez neten keresgélve lehet hozzájutni. Méretei 80 x 50 x 70 cm. Az alapterületnek minimum ekkorának kell lennie, ez maximum 2-3 állat számára megfelelő méretű. Eszünkbe se jusson terráriumban/akváriumban tartani őket, ez maradjon a tudatlan kereskedők/szaporítók rossz példája.

Ajjajj, forgács?

Az alom is nagyon fontos, a köztudatban ez sem jól van beiktatva. Mi jut eszünkbe először? Rágcsáló = forgács. A legtöbb állat képes a forgácsot tolerálni még akkor is ha nem az az ideális számukra. Ezzel szemben a patkány tolerálni sem mindig tudja. Van a forgácsban egy olyan kémiai anyag, amely ha kioldódik idővel tönkre teszi a patkányok légútjait, tüdejét. Ami ártalmatlan számukra az a kenderalom, a kukoricacsutka alom, a papír alapú almok. Bőségesen almozzunk alájuk, imádnak túrni, ásni. Egy nagyobb műanyag tárolódobozban kedveskedhetünk nekik feloldott kókuszrost kockával, mely a földet hivatott utánozni és úgy áshatják ki ahogy akarják. :) A virágföldek illetve a szabadban található földek erre nem alkalmasak.

Táp, táp, táp….

Az adható ételek és a főeleség is némi magyarázatot igényel tapasztalataim szerint. A patkányok gyomra a közhiedelemmel ellentétben nem tud mindent befogadni. Hiába látjuk a vad patkányokat az utcán, feltehetően nem élnek többet pár hónapnál. Az ő túlélésük a gyors reprodukción alapul és nem a hosszú életen.

Szükségük van egy jó minőségű pelletált tápra, a pelletet azért részesítjük előnyben a szemes takarmánnyal szemben, mert itt egy szem táp mindent tartalmaz, amire szüksége van az állatnak és nem tud válogatni. Ha nem tud válogatni, esélye sincs a hiánybetegségek kialakulásának. Emellett minden más a nassolni-való kategóriában landol. Itt kell egy kicsit jobban figyelni, ugyanis sok minden adható nekik, de csak mértékkel. Vannak tiltólistás ételek is, amik problémát okozhatnak az állatnál. Ugyanez igaz a faágakra is, vannak olyan fás dolgok amiket lehet adni nekik és vannak mérgező fák is rájuk nézve. Ez elég nagy témakör, ha többet szeretnétek erről tudni akkor látogassatok el a weboldalamra “A helyes étrend” című ponton tudtok erről bővebben olvasni.

A fertőző patkány?!

A kezdőkben joggal merül fel a kérdés, hogy el lehet e kapni a patkánytól ilyen-olyan betegségeket. A szabadban élő patkányok azért fertőzőek, mert ők eleve emberre ártalmas bacilusokkal, vírusokkal találkoznak a sok szemét között, így hordozhatnak akár csak a szőreiken is ránk ártalmas fertőzéseket.

Egy sterilen tartott patkány nem fok ilyesmit összeszedni. Steril környezetnek nevezzük azt, ha a patkány szobában a ketrecében van tartva és nem találkozik az utcai talajjal, tárgyakkal, kijáró állatokkal. Az is nagyon fontos tény, hogy a patkányok és az emberek bacilusai, vírusai nem kompatibilisek. Tehát ha influenzásak vagyunk, azt a pockunk nem fogja elkapni, és ez fordítva is igaz.

Tudjátok mit fertőz meg a patkány viszonylag gyorsan? A szívünket!

Ha még többet szeretnétek tudni a patkányokról, látogassatok el a www.diszpatkany.hu oldalra! Várunk szeretettel köreinkbe!

A Ratfriends csapata